Släkten lista räknat från farfar Justinus Larsson, Smedby, Tegneby

Generationsbeteckningar (C1 etc) kopplar till

Boktstaven anger (C etc) anger generation, siffran (i C1 etc) position i generationen. Denna siffra * 2= modern i nästa generation. (Siffran*2)-1=fadern. Moderns siffra/2=barnet.
B1 Ingemar Lindmark
C1 Jens Larsson f19080531 Smedby Tegneby d1988 Sågen Ucklum
d1 Justinus Larsson  f18690105 Smedby d19591101 Smedby Tegneby
d2 Hanna Larsson (Olfosdotter / Nilsdotter) f187113 Långeby Stala d19550324 Smedby
E1 Lars Olofsson f18240714 Kungsviken Morlanda d18970727 Smedby Tegneby
E2 Helena Larsdotter f18231002 Brattås Röra d19060427 Smedby Tegneby
E3 Olof Nilsson f18360513 Leby Tegneby d19150618 Långeby   Stala
E4 Anna Maria Bernsdotter f18341215 Bräcke Långelanda d19190606 Långeby Stala
F1 Olof Jacobssonf17870923 Vrångevatten´Morlanda d18460819 Kungsviken Morlanda
f2 Kristina Larsdotter f179220810 Fläskum Tegneby d18710503 Kungsviken Morlanda
f3 Lars Andersson f17990302 V. Brattås  Röra
f4 Inger Andersdotter f17961126 Brattås  Röra d18261026 V Brattås Röra
f5 Nils Olofsson f18150728 Rom Ö Tegneby d18740801 Leby Tegneby
f6 Helena Andersdotter f1813 Strand Tegneby  ö d18xx Leby Tegneby
F7 Bernt Persson f17940416 Myggenäs Valla d18640806 Bräcke gm f8 18180712
F8 Johanna Henriksdotter f17911010 Röd Valla d Bräcke Långelanda
g1 Jacob Hansson Åberg f 17540127 Åsen Högås d18120426 Vrångevatten Morlanda
g10 Ingejärd Nilsdotter f17830413 Lunden d186x Rom Ö Tegneby
g11 Anders Olofsson  f17730519 Myggenäs V d18361224 Strand Ö Tegneby
g12   Maja Olofsdotter f17870515 Stala d18511031 Ö Strand Tegneby
g13 Per Nilsson f17610207 Svanvik Valla d1817 Myggenäs Valla
g14  Anna Bernsdotter f17700124 Ö Trätte Fjällerbro d1837 Myggenäs Valla
g15 Henrik Bertilsson f17610218 Ö Trätte Långelanda d1835 Röd Valla
g16 Regina Svensdotter f17640315 Röd Valla d18330618 Röd
g2 Maria Svensdotter f17660725 Brunnefjäll Myckleby d18040323 Vrångevatten Morlanda gift 17870218
g3 Lars Jönsson f1748 Fläskum Tegneby d18201214 Fläskum gm g4 17500605
g4   Anna Olofsdotter f17520306 Hästekälla Morlanda d18180128 Fläskum Tegneby
g5 Anders Andersson  d y f1752 Brattås Röra d1809 Brattås
g6 Malena Larsdotter f1768c Lunden ( gm G5Gullixeröd Morlanda) d18090304  Brattås Röra
g7   Anders Andersson d ä f1752 Brattås Västra  Röra d18120108 Brattås Röra
g8 Helena Olofsdotter f1752 Nävrekärr Röra d1812 Brattås Östra Röra
g9 Olof Relfsson f1780 Rom ö  Tegneby d18320331 Rom Ö Tegneby
H1 Hans Hansson  f17161230 Halleröd  Högås,rusthållare d1805 Börsås Skredsvik
h10 Dordi Persdotter f1729 Utgård Röra d18010224
h11 Lars Jakobsson f1729 Hästekälla d1791 Lunden Morlanda
h13 Anders Svensson f1725 d1778 Brattås Västra Röra
h14 Anna Gullbrandsdotter f Dalby Röra d1753 V Brattås
h15 Olof Andersson /Olsson? f1729 Bjälland Bokenäs/ Nävrekärr d1798 Nävrekärr Röra
h16 Karin Larsdotter f Livetorp Tegneby d Nävrekärr Röra
h17 Relf Christensson  Rom Ö Tegneby
h18 Kerstin Nilsdotte r f1871 Långeby Stala d195 Smedby  Tegneby(Rom Ö)
h19 Nils Andersson f7570405 Kungsviken Morlanda d1798c Lunden Tegneby
h2 Börta Olofsdotter f172510 Hallerna Högås gm h1 17411213 d17570116 Åsen Högås
h20 Anna Andersdotter f1753c Leby d1814c Lunden Tegneby
h21 Olof Nilsson  f1750c Säckebäck Stala d Strand Ö1685 bl.a. g17720904 med h22
h22 Hedvig Andersdotter f 17460125 Myggenäs Valla d Strand Ö Tegneby
h25 Nils Persson  f1724 Nordvik Stenkyrka d1786  Svanvik Valla boupp 17860710
h26 Elin Jönsdotter f17330418 Svanvik Valla  d18111117 Svanvik
h27 Bernt Persson f17370726 Krossen Valla d1795 Fjällerbro Valla
h28 Guru Andersdotter f17440726 Lind Valla d1824 Fjällerbro Ö Valla
h29 Bertil Henriksson f17270902 Mölneby Långelanda d1801 Trätte Ö gm h30 17610111
h3 Sven Olofsson f17320623 Ström Torp d18091127 Kungsviken Morlanda
h30  Elsa Olofsdotter  f17200317 Åsen Långelanda d17771126
h31 Sven Månsson f17320312 Korsgården Viddesjärde? Ödsmål d1790 Röd Valla gm h32 17511117
h32 Johanna Hälgesdotter f17220205 Röd Valla d179002xx Röd
H4 Johanna Larsdotter f1744 Utegård Röra d1805 Kungsviken Morlanda
h5 Jöns Persson  f Hagered? 1682c d Fläskum 1761
h6 Kerstin Jonsdotter  f1714 Skantorp Tegneby  d1775 1772? Fläskum j151 k301
h7 Olof Jakobsson f17200729 Hästekälla Morlanda d18041001 Stensbo Morlanda
h8 Anna Olofsdotter  f1715c  St Hoga d17300622 Morlanda
h9 Anders Svensson f1725c V Brattås d1778 V Brattås Röra
I1 Hans Jacobsson f1688 Hälle Högås  d17330610 Hälle.
i10 Bengta Jönsdotter f1642 (1646?) Vräland Långelanda d17120427 Ö Trätte
i11 Jon Torstenson F1680c Skantorp d1757 Skantorp Tegneby
i12 Anna Jonsdotter f1690 Varekil d1744c Skantorp Tegneby
i13 Jakob Olofsson f1679 Hästekälla d1738 Hästekälla
i14 Johanna Knutsdotter f1688c Mollösund d1735 Hästekälla Morlanda
i15 Olof Persson f1670 d1748 St Hoga
i16 Anna Olofsdotter f Röd Röra d St Hoga
i17 Sven Jonsson f1698c Röd Röra d1761 Ängön Morlanda
i18 Krisansa Andersdotter f Brattås d Brattås
i19 Per Persscon Utgård Röra f1695
I2 Sigrid Olofssdotter f1691c (1689?) Halleröd Högås d17330610 Hälle  Högås
i20 Kerstin Arvidsdotter f16951030 Önne Myckleby, d1781 Skantorp Tegneby
i21 Jakob Olofsson f1679 Hästekälla d1738 Hästekälla
i22 Johanna Knutsdotter f Mollösund Morlanda
i23 Nils Olsson f1690 Getrilla Morlanda d17721224 Lunden Morland
i24 Börta Matsdotter f1688 d17421223
i25 Sven Jonsson f1698c Röd Röra d1761 Ängön Morlanda
i26 Kristansa Andersdotter f Brattås d Brattås
i27 Gullbrand Relfsson f1691c Lerskall Röra d Dalby
i28 Gertrud Eriksdotter f Dalby d Dalby Röra
i29 Anders Börgesson f1698 Bjällanda Bokenäs d17591226 Nävrekärr Röra
I3 Olof Nilsson f1695 Åsen d17390520 Åsen
i30 Åsa Larsdotter f1697 Nävrekärr d1738 Nävekärr Röra
i31 Lars Börgesson f1670c Kärreberg / St Hoga d1741 Livetorp Tegneby
i32 Börta Larsdotter d1734
i33 Christen Andersson Rom Ö
i34 NN Olofsdotter
i35 Nils Henriksson f1712o Gilleby d1788o Gilleby TEgneby
i36 Kerstin d1790före Långeby Stala
i37 Anders Corneliusson f172x Kungsviken / Lunden d1788 (1776x?) Lunden g17561102 Levde 1756-1760 i Kungsvikenshus.
i38 Anna Börgesdotter f1730c d1759c Kungsviken ? Morlanda (d17660809 Tången Morlanda
i39 Anders Relfsson f1727c Leby d17940505 Leby Tegneby
I4 Anna Matsdotter f1680 Båröd Högås d17440408 Åsen Högås
i40 Inger Christensdotter f1730c Skörtorp Stala d Leby
i41 Nils Jonsson f1720c Säckebäck d1785c Säckebäck Stala
i42 Anna Svensdotter f1730c Varekilsnäs Stala d1797 Säckebäck Stala
i43  Anders Jakobsson f17071223 Myggenäs d Myggenäs Valla
i44 Maret Reersdotter f17150204 Mällby Valla d17521002 Myggenäs Valla
i49 Per Nilsson f1680 Nordvik d1750  Nordvik Stenkyrka
i5 Olof Olofsson f1700 Hogen Torp d17720301 Ström Torp
i50 Maret Williamsdotter f1688 Toftenäs Stenkyrka d1773 Nordvik
i51 Jöns Anundsson  f 1676 Röra Stenkyrka d173761101 Svanvik Ngrd Valla
i52 Börta Eriksdotter f1685c Svanvik / Mölneby Långelanda? d17460225 Svanvik Valla
i53 Per Ellertsson’ f17011120 Krossen d17550227 Krossen Valla gm i54 17331111
i54 Rangela Björnsdotter f1692 Apelgården d17780402 Fjällebro Valla
i55 Anders Håkansson f17090221 Furusäter Valla d17811020 Lind Valla
i56 Anna Andersdotter f1706 Lilla Askerön d17690329 Lind Valla
i57 Henrik Bertilsson f1689c Torsby Tegneby d17460306 Mölneby Södra Långelanda
i58 Ingeborg Rasmusdotter f16980419 Mölneby d17690408 Mölneby
i59 Olof Olofsson f16960618 Ö Trätte Långelanda d17630218 Åsen  Långelanda
i6 Margareta Svensdotter f117120118 Ström Torp d1772eft Ström
i60  Maret Rasmusdotter  f16921025 Åsen d17630128 Åsen Långelanda gmi64 17190929
i61 Måns Svensson f 1699c Viddesjärde /S Apleröd Ödsmål d17640616 V Röra Långelanda
i62 Anna Olofsdotter f17001202 V Röra d17630216 V Röra Långelanda
i63 Helge Torkelsson f1683c St Askerön Norum d17610923 Röd Valla (Mjörn)
i64 Gunnur (Gunilla) Torbjörnsdotter f1679c Röd Valla d1733 Röd
i7 Lars Matsson f17100413 Brunnefjäll Myckleby d1744 Utegård Röra .
i8 Anna Östensdotter f Utegård Röra d1771 Röd Röra.
i9 Per Olofsson f1640c Ö Trätte d1716c Ö Trätte Långelanda k297
J1 Jacob Hansson f1649c Hälle Högås d17271210 Hälle.
j10 Kerstin Bryngeldotter f1669c Hogen d176401xx Ström Torp
j100 Börta Anundsdotter f1665c  Röra Stenkyrka d17340218 Toftenäs
j101 Anund Bryntesson Bamse f 1620 Röra Stenkyrka d1695 Röra . lagrättsman g1650c  j102
j102 Ingegerd Jönsdotter f1632 Prästtorp / Vräland Långelanda d Röra. Levde 1699 d1700
j103 Erik Björnsson f Mölneby 1660c d16991030 Svanvik gm EA 1684
j104 Elin Arnesdotter f1667 Häggvall Övergård   Valla d16971219 Svanvik N Valla
j105 Ellert Börgesson f1670 Krossen d1736 Krossen Valla
j106 Kristina Bamsedotter f1670c Hovlanda Stenkyrka d17480411(17481217?) Krossen
j109 Håkon Kristensson f1673c d172502xx Furusäter Valla
j11 Sven Andersson f1658 Ström d1729 Ström Torp
j110 Guru Eriksdotter f Bråland Övre d1739eft Furusäter Valla
j111 Anders Andersson f1680 L Askerön (Nedergård Sörgård) Valla d17590324 L Askerön riksdagsman
j112 Ingeborg Olofsdotter f1686 (1696?) Lind Valla d17690621 L Askerön Valla
j113 Bertil Jönsson f Torsby Tegneby d Torsby
j114 Karin Månsdotter f Kärra Stala
j115 Rasmus Helgesson f1652c Mölneby Långelanda d17120919
j116 Kerstin Persdotter f1667c d1685c Mölneby
j117 Olof Olofsson f1642c Ö Trätte d17220107 Ö Trätte Låmgelanda
j118  Hälja Jonsddotter f 1680c Hals Långelanda 17460102? Hals?
j119 Rasmus Björnsson f1654 Tollungeröd d17510713 Åsen Långelanda gm j128 1689
j12 Anna Jacobsdotter f1684C Hälle Högås d17590302 Ström Torp (bror i1)
j120 Sigrid Engelbrektdotter f1650 N Trätte d17400526 Åsen
j121 Sven Larsson (Månsson?) Viddesjärde/ Södra Apleröd Ödsmål d1730
j122 Ingeborg f1674c d1740
j123 Olof Gullbrandsson f1669c Mulltorp Långelanda d1733c V Röra Långelanda
j124 Sigrid Persdotter f1660c Varekilsnäs d17301011 V Röra Långelanda
j125 Torkil Olofsson f1647 d17210108 St Askerön Norum
j126 Johanna Helgesdotter f1649 Kyrkefjäll Klövedal d17010804 St Askerön Norum
j127 Torbjörn Botolvsson d V Röd Valla
j128 Sigrid (Siri) Reerdotter f1649c Lilla Askerön d17030620 (16900420) Röd Valla
j13 Mattias Torstensson f1687c Brunnefjäll d17190112 Brunnefjäll
j14 Ingegerd Larsdotter f1683c Öberg Myckleby d17670308 Brunnefjäll Myckleby
j15 Östen Persson f Kärr Myckleby d Utegård
j16 Sigrid Björnsdotter d1688
j17 Olof Larsson Övre Trätte
j18 Ingeborg Persdotter f Västra Röd Långelanda
j19 Jöns Gullbrandsson f 1600c Livetorp Tegneby d1671 Vräland l697
j19 Jöns Gullbrandsson f 1600c Livetorp Tegneby d1671 Vräland l697
J2 Margareta Henriksdotter f1661c Bokenäs d17250117 Hälle  Högås
j20  Ingeborg Rasmusdotter f1605 Toggestala Långelanda d1675c Vräland
j20  Ingeborg Rasmusdotter f1605 Toggestala Långelanda d1675c Vräland
j21 Anna Persdotter f Holm? Tegneby.
j21 Torsten Hansson f1655c Fläskum el Skantorp d1730c Skantorp  Tegneby
j23 Jon Nilsson f1660 Varekil d1723 Varekil Stala
j24 Dorotea (Dordi) Rasmusdotter d1730c Varekil Stala. Överlevde j23
j25 Olof Rasmusson f1632 N Hoga Stala d17090221 Hästekälla Morlanda nämndeman
j26 Malin Jönsdotter f16421124 Vräland Långelanda d17240221 Hästekälla Morlanda
j27  Knut Olsson f165x Mollösund d1695 Mollösund Morlanda Skeppsbyggmästare
j28  Kerstin Jacobsdotter f1650 Mollösund d1719 Edshult Morlanda
j29  Per Olofsson f1640 Trätte Långelanda d1716 Trätte
j3 Olof Nilsson f1654c Halleröd Högås d17240906 Halleröd
j30 Kerstin Jöndsdotter f1638   Vräland Långelanda d1718 Ö Trätte Långelanda
j31 Olof Jonsson Röd Röra
j32 Maret Svensdotter f Röd Röra d Röd
j33 Jons Svensson f1650c Röd levde 1731 d Röd
j35 Anders Olofsson f1665c d V Brattås Röra
j36 Kerstin Tollesdotter f Brattås d Brattås
j39 Arvid Person Önne Myckleby f1663 d1710
J4 Ingborg Hallstensdotter f1659c Halleröd Högås d1716 0108
j40 Ingeborg Christensdotter f1663 d1742
j41 Olof RasmussonSt Hoga Stala d1709 Hästekälla Morlanda
j42 Malin Jönsdotter f16421124 Vräland d17240221 Hästekälla Morlanda
j43  Knut Olsson f165x Mollösund d17191129 Mollösund Morlanda Skeppsbyggmästare
j44  Kerstin Jacobsdotter f1650 Mollösund Morlanda d17191128 Edshult Morlanda
j45 Olof Persson f1655 d1735 Getrilla Morlanda
J46 Ingiehl Nilsdotter b1647 Getrilla Morlanda d17190425 Getrilla Morlanda
j49 Jons Svensson f1650c Röd levde 1731 d1740 Röd Röra
j5 Nils Olofsson f1628c Åsen Högås d17100921 Åsen
j51 Anders Olofsson d V Brattås
j52 Kerstin Tollesdotter f Brattås d Brattås
j53  Relf  (Reer) Trulsson Lerskall gm j38 16900706
j54 Kerstin Ellingsdotter f1679c f1669c? Gåre Torp d1672c Lerskall Röra
j55 Erik Kristensson f Dalby Röra d Dalby
j56 Maret Tollesdotter, V Brattås Röra
j59  Lars Jonsson Nävrekärr Röra f168x levde 1724
J6 Börta Olofsdotter f1656C? Noddebacken Röra D16990302 Åsen
j60 Anna Andersdotter f1671 Söbben Torp d17451017 Nävrekärr Röra
j61 Börje Olofsson Junker F1622 Åkersvik Stenkyrka d Leby Tegneby
j62 Ingeborg Nielsdotter Munk f Kärreberg levde 1700 d St Hoga Tegneby
j65 Anders
j67 Olof i Rom Mellangård Tegneby
j68 Malin Reersdotter Rom Tegneby
j69 Henrik Andersson d174x Gilleby Tegneby
j7 Mats Toresson f Båröd Högås
j70  Kerstin Reersdotter f Stala / Gilleby d Gilleby Tegneby
j77 Reer (Relf) Börgesson f St Hoga Tegneby d1735 Leby Tegneby
j78 Karin Andersdotter f1710 St Hoga Tegneby d1744c Leby Tegneby
j79 Christen Rasmusson f Skörtorp Stala d Skörtorp
j8 Ingebor Nielsd.?
j80 Ingedborg Jansdotter f17xx början
j81 Jon Nilsson f Säckebäck Stala levde 1734
j82 N N  f Kil  Valla
j83 Sven Marcusson f1690c Varekil Nordg d1767c Varekil N Stala
j84 Kerstin Persdotter f Trolltorp Stala d Varekilsnäs Stala
j85 Jacob Engelbrektsson  f  V Hjälteby Valla d1710c Myggenäs Nederg Valla, g1706 med j86
j86 Helvig Larsdotter f1679c Skåpesund Valla d17520425 Myggenäs
j87 Reer Clementsson f1663c Mällby Valla d17381228 Mällby gm j88 17061118
j88 Anna Olsdotter
j9 Olof Andersson Hogen f1665 Söbben Torp d1736
j97 Nils Hansson  f1652 Olsby Östergård Stenkyrka d1719c Nordvik Stenkyrka
j98 Karin Helgesdotter d1718eft
j99 William (Wilhelm) Hansson f1650c Toftenäs Stenkyrka d17341002 Toftenäs
Jens Mortensen Mortensen Seefeld f1415c Refsnes,
Jens Nielsen I. Galskyt, d1345<
Johanne Panter af Asdal f1395c Asdal, Hjørring, Nordjylland d1479 Asda
Jorund Havfarrsson
Judith f844c
K1 Hans Engelbrektsson levde 1666 d1680 Hälle Högås
k103 Tolle Börgesson f V Brattås d V Brattås Röra
k107 Elling Gullbrandsson f1649 Gåre Torp d17190503 Gåre
k11 Olof Svensson   d1626 d17090307 Noddebacken Röra d16980416 Noddebacken
k117 Jon Björnsson Nävrekärr Röra
K119 Anders Olsson f1632 Söbben Torp d1707 Söbben Torp
k120 Karin Jönsdotter f1637 d1722
k123 Nils Vognesen Munk f 1590 Östed / v Hassinggård Jylland d1644 Kärreberg Stala
k124 Elin Reersdotter Green f1606 Rossön Kärreberg d1665 Kärreberg
k135 Reer Christensson f1663 före Gilleby Tegneby d1700 eft Stala
k139 Reer Christensson f1663 före Gilleby d1700 eft Stala
k153 Börje Olofsson Junker f1622 d Leby Tegneby
k154 Ingeborg Nilsdotter Munk
k155 Anders Jansson f1650c N Hoga Tegneby d1731
k156 Gunnela Olofsdotter N Hoga Tegneby
k157 Rasmus Nilsson Skörtorp Stala
k158 Börta Christensdotter f Skörtorp d Skörtorp Stala
k159 Jon Jakobsson Rom Ö Tegenby
k161 Nils Jonsson  f Säckebäck d Säckebäck Stala
k162 Elin Tollesdotter f Varekilsnäs d Säckebäck Stala
k165  Marcus Svensson  f1647 Varekilsnäs Nordgård Stala, levde 1727
k166 Maret Tollesdotter f Varekilsnäs S d Varekilsnäs N Stala
k167  Per Andersson Trolltorp f1647c Kyrkoröd Stala d1727 Trolltorp
k169 Engelbrekt Andersson f16420915 V Hjälteby d17280206 V Hjälteby
k17 Anders Olofsson Söbben f1632 d1707 Söbben Torp
k170 Gunnu (Guru?) Jakobsdotter f16490406 Fjällebro Valla d17170922 V Hjälteby Valla
k171 Lars Kristoffersson  f1656c Holma Brastad Stångenäs d17080318 Skåpesund Valla
k172  Kerstin Andersdotter
k173 Clement Jonsson f1631c Stenungshus Norum d17000518 Mällby Valla
k174  Anna Jonsdotter
k18 Karin Jönsdotter f1637c Kyrkobyn d1724
k19 Bryngel Eriksson Hogen
k193 Hans Nilsson. f Olsby Östergård Stenkyrka,d1671
k194 Anna . d1691eft
k197 Hans Willumsson Brems f Toftenäs d1691 Toftenäs
k198 Anna Toresdotter (styvmoder?) f Kurlanda  Krogsdal? d 1691eft
k199  Anund Bryntesson Bamse f 1620 Röra Stenkyrka d1695 Röra. Lagrättsman
k20 Olu Christoffersdotter f f Höggeröd Torp d1704+
k200 Ingerd Jönsdotter f1649 Vräland d Röra . Levde 1699 barn: Börta
k201 Brynte Bamsesson Hallsbäck Klövedal f1600c  (1595c?) d1660 Hallsbäck Klövedal Strandfogde
k202 N Nilsdotter f Haketorp?)
k203 Jöns Gullbrandsson f 1600c Livetorp d1671 Vräland
k204 Ingeborg Rasmusdotter f1605 Toggestala d1620 d1704102675c Vräland
k205 Björn Jonsson f1630c Mölneby d1672  Svanvik Valla
k206  Ingeborg Wilomsdotter f1620c d17041026 Svanvik
k207 Arne Olofsson  f1640 Häggvall Valla d1690 Häggvall
k208 Sigrid Jakobsdotter f 1635 Aröd Stenkyrka d1710 Mölneby Upprgård Stenkyrka
k209 Börge Larsson f1635c Krossen d17000126 Krossen Valla
k21 Anders Jönsson f1615c d16960417 Ström, Torp
k210 Kerstin Persdotter f1650c Holm Tegneby d Krossen
k211 Bamse Kristoffesson f1630 Hovlanda Stenkyrka d1703 Hovlanda
k212 Elin Hansdotter
k217 Kristen Håkansson f1646c Östra Bråland Valla d17090329 Furusäter Valla
k218 Ingrid Helgesdotter f1640
k219 Erik Guttormsson Bråland Valla f1642c Bråland Övre d16960328 Bråland Övre
k22 Åsa Andersdotter f1623? d1700 Ström Torp
k220 Börta Jacobsdotter f1642 Övre Fjällebro Valla d16990429 Bråland Övre Valla
k221 Anders Reersson f1650c Ngrd Sgrd L Askerön d1691 L Askerön Valla. bönde
k222 Ingeborg Andorsdotter f1650 Björneröd Myckleby d L Askerön Valla
k223 Olof Gregersson f1652 Rörvik Valla d 1711 Lind / Rävo Hålta
k224 Gunnur Helgesdotter f Rävsal Valla / alt: Gunnur Jerpsdotter f Toröd Jörlanda
k225 Jens Bertilsson  f Torsby d Torsby Tegneby
k226 Beretk
k227 Måns Svenssoon f Hals Långelanda d Kärra Stala
k229 Helge NN
k23 Jacob Hanssson se H1
k231 Per Olsson f1640c d1716c Ö Trätte Långelanda
k232 Bengta Jönsdotter f1646c d17120427 Övre Trätte Långelanda
k233 Olof Larsson  f  Ö Trätte Långelanda f1600c d1648
k234 Ingeborg Persdotter f1606c V Röd Långelanda d1697Ö Trätte Långelanda
k235 Jon Henriksson f1634c Hals d17141109 St Hals Långelanda
k236 Anna Jönsdotter f1636 Vräland Långelanda d17110403 st Hals Långelanda
k237 Björn Olofsson f 1600c Åsen Långelanda d 1669 Tollungeröd Långelanda
k238 Maret Rasmusdotter f Svenungeröd d1656c Tollungeröd
k239 Engebrekt Toresson N Trätte Långelanda
k24 Margareta Henriksdotter
k240 Ingegerd Börgesdotter
k245 Gullbrand Olofsson f1635c Livetorp ? Mulltorp ?Tegneby d1 Mulltorp. Försvann krigsåret 1676?
k246 Elin Aslagsdotter f 1646c d17080626 V Röra Långelanda
k247 Per Svensson f Varekilsnäs Nordgård
k248 Åsa Ofofsdotter f Utegård Röra
k25  Torsten Svensson f1652c d17190207 Brunnefjäll Myckleby. Bonde
k251 Hälje (Helge) Alfsson Kyrkefjäll f1605c d1685 Kyrkefjäll
k252 Rangela (Ragnhild) Olofsdotter f1602 Lilla Askerön (Myggenäs?) d16910105 Kyrkefjäll
k253 Bodel (Botolf) Rasmusson f1607c Dale Morlanda d16970504 Röd Valla
k255 Reer Olofsson f L Askerön d1666c ( d1680? )Lilla Askerön Valla
k256 Anna Olofsdotter levde 1680
k26 Anna Matisdotter f1645c Brunnefjäll Myckleby d17190522 Brunnefjäll Myckleby
k27  Lars Olofsson, f1617 Öberg Myckleby d17030107 Öberg Myckleby
k28  Anna Olofsdotter f1648 Töllås Torp d17171016 Öberg
k29 Per Helgesson Kärr Myckleby
k31 Björn Olofsson Kila Flatön
k37 Gullbrand Olofsson f1575c Livetorp d1629c Livetorp Tegneby
k37 Gullbrand Olofsson f1575c Livetorp d1629c Livetorp Tegneby
k38 Helga Olofsdotter f 1570c
k38 Helga Olofsdotter f 1570c
k38 Helga Olofsdotter f 1570c
k39 Rasmuss Toggestala Långelanda d1630c
k39 Rasmuss Toggestala Långelanda d1630c
k40 Börta levde ung. 1570-1650
k40 Börta levde ung. 1570-1650
k41 Hans Andersson i Skantorp Tegneby f1620c d1689
k42 Ingeborg Torstensdotter f1625c Nävrekärr Röra d1685
k43 Per Torgersson Holm Tegneby
k44 NN Jönsdotter Långeby Stala
k45 Nils Jonsson Varekil f1630 Hjälmvik d1712 Varekil Stala
k46  Anna Olofsdotter  f1635 (1630?) Varekil d1685 Varekil Stala
k47 Rasmus Jonsson f 1692 Varekil
k48 Bengta Jönsdotter f 1715 Fläskum Tegneby
k49 Rasmus   f1590c d1645c Nedre Hoga Nedre Stala
k50 Berette (Börta) Amundsdotter f1600c levde 1666 N Hoga
k51 Jöns Gullbrandsson f 1600c Livetorp Tegneby d1671 Vräland l697
k52  Ingeborg Rasmusdotter f1605 Toggestala Långelanda d1675c Vräland
k55 Jacob Olsson
k56 Johanna Andersdotter
k59 Jöns Gullbrandsson f 1600c Livetorp Tegneby d1671 Vräland l697
k60  Ingeborg Rasmusdotter f1605 Toggestala Långelanda d1675c Vräland
k63  Sven Anderson Röd Röra f1610c d1685?
k64 Kerstin Jonsdotter f St Hoga Stala f1635c
k65  Sven Anderson Röd Röra f1610c d1685?
k66 Kerstin Jonsdotter f St Hoga Stala f1635c
k7 Hallsten Larsson  f1610 d1690 Högås
k71 Tolle Börgesson f1635c V Brattås d V Brattås Röra
k77 Kristen Anstensson f Dalby d Dalby
k77 Kristen Anstensson f Dalby d Dalby Röra
k77 Per Torgeirsson Holm Ö Tegneby, f1620c d1685
k78 NN Jönsdotter f Långeby Stala
k79 Christen Henriksson Önne Myckleby f1630
k81 Rasmus   f 15xx slutet d1652 före
k82 Berette Amundsdotter levde 1666 N Hoga Stala
k87 Jakob Larsson
k88 Johanna Andersdotter
k97  Sven Anderson Röd Röra f1610c d1685?
k98 Kerstin Jonsdotter St Hoga f1625 Hjälmvik Nedergård Stala d1685 Röd Röraa
Karl den store / der Grosse, kaiser, kejsare f7470402 Ingelheim d8140128 Nordheim Westfalen, Asschen
Karl Martell, major domus Österrike f686 Belgien d741
Katarina Toresdotter
l101Gullbrand Olofsson f1575c Livetorp d1629c Livetorp Tegneby
l102 Helga Olofsdotter f 1570c Tegneby d1646-1650 Livetorp Tegneby
l103 Rasmuss Toggestala d1630c
l103 Rasmuss Toggestala Långelanda d1630c
l104 Börta levde ung. 1570-1650
l104 Börta levde ung. 1570-1650
l117 Gullbrand Olofsson f1575c Livetorp d1629c Livetorp Tegneby
l118 Helga Olofsdotter f 1570c Kållekärr? d1650 Livetorp Tegneby
l125  Anders i Röd Röra f1590c
l126  Maret Olsdotter f Nötskär Tegneby
L127 l89 Jon Torbjörnsson f1590c d1655c Hjälmvik Nedergård Stala
l129  Anders
l130  Maret Olsdotter f Nötskär Tegneby
l141 Börge Tollesson f V Brattås Röra
l153 Ansten i Dalby
l155 Jöns Torbjörnsson Långeby Stala
l193  Anders
l194  Maret Olsdotter f Nötskär Tegneby d Röd Röra
l205 Börge Tollesson f V Brattås Röra
l213 Gullbrand Ellingsson
l214 Sigrid Jonsdotter f1625c Stenevad Herrestad. D1699eft Gåre Torp
l233 Njörn Nävrekärr Röra
l234 Inger
l245 Niels Nielsen Munk Vinranke f1552 d16260529 Moss Norge
l246 Kerstin / Kirsten Lauridsdatter Vognsen af Stenshede f1570c d1663eft Hassinggaard
l247 Reer Olofsson Green Rossö. f1550c d16311014 före Hjämvik Stala
l248 Ingeborg Trulsdotter f 1580 Hjälmvik d16311014eft
l269 Christens Nilsson f16630224 före
l270 Sigrid
l277 Christens Nilsson f16630224 före
l278 Sigrid
l307 Nels Vognsen Munk f 1590 Östed / v Hassinggård Jylland d1644 Kärreberg
l308 Elin Green f1606 Rossön Kärreberg d1665 Kärreberg
l309  Jon Rasmusson Hoga Stala f1625 d1697 Hoga Nedre Stala
l310 Börta Engelbrektsdotter f1630c Hällsberg Stala d1717 Hoga Nedre Stala
l315Christen Hälgesson
l316 Guru Andersdotter
l329 Sven Henriksson f1600c Varekilsnäs Nordgård Stala d1674c Varekilsnäs Stala
l33 Olof Olofsson Söbben
l330 Karin Persdotter f1610c Röd Långelanda d 1680c Varekilsnäs Stala
l331 Tolle Olofsson Varekilsnäs f1625c Stala
l332  Kerstin Gulliksdotter f Röd Valla
l337 Anders Ingemarsson
l338 Rangela Andersdotter
L339 Jakob Larsson,f1600 Fjällebro Valla d1660 Fjällebro Valla
l34 Maret Olofsdotter
l340 Gro Andersdotter d1682eft Övergården Fjällebro Valla
l341 Kristoffer Andersson Holma Brastad
l342 Maret Persdotter
l345 Jon Engelbrektsson
l346 Maret Jonsdotter
l35 Jöns Kiälsson
l385  Nils Persson. f Olsby Östergård Stenkyrka d1663eft
l393 William Pederssen f1570 Toftenäs,Stenkyrka d1640 Toftenäs lagman
l394 Inger Persdotter f Röd Valla d1650
l399 Jöns Gullbrandsson f 1600c Livetorp d1671 Vräland
l400 Ingeborg Rasmusdotter f1605 Toggestala d1620 d1704102675c Vräland
l401 Bamse i Halsbäck Klövedal
l402 Ranung
l405 Gullbrand Olofsson f1575c Livetorp d1629c Livetorp
l406 Helga Olofsdotter f 1570c. Sonen Olof Gullbrandsson försvann krigsåret 1676
l407 Rasmuss Toggestala d1630c
l407 Rasmuss Toggestala d1630c
l408 Börta levde ung. 1570-1650
l408 Börta levde ung. 1570-1650
l409 Jon Björnsson Mölneby f1590c d1672c
l410 Börta Helgesdotter levde 1640. Fader förmodligen Helge Olssoni Mölndeby, nämnd 1615.
l411 William Pederssen f1570 Toftenäs,Stenkyrka d1640 Toftenäs lagman
l412 Inger Persdotter d1650
l413 Olof Arnesson f d Häggvall, Valla
l414 Angunna Olsdotter Häggvall Valla
L415 Jacob Nilsson f Åseby Stenkyrka d1678 Aröd Stenkyrka
L416 N N Reersdotter f Aröd Stenkyrka d1679eft Aröd Stenkyrka
l417 Lars Olofsson
l419 Per Torgersson Holm f1635
l420 X Jönsdotter Långeby Stala
l421 Christoffer Bamsson
l422 Kerstin Wilhelmsdotter
l43 Anders Olssson f1590c Kärra Röra d1675 Ström Torp
l433 Håkan Persson
l434 Ingrid Kristensdotter
L439 Jakob Larsson,f1600 Fjällebro Valla d1633 Fjällebro Valla
L440 Guru Andersdotter f1610c d1682eft Stenkyrka
l441 Reer Olofsson f L Askerön d1666c ( d1680? )Lilla Askerön Valla
l442 Anna Olsdotter d1682c
l443 Andor Karlsson Ö Björneröd Myckleby
l444Olug
l445 Greger Tollesson f1621 Rörvik d17080110 bonde lagrådsman
l446 Börta Andersdotter f1630 Dyrtorp Spekeröd d1697031 Rörvik Valla
l447 Helge (Jerp?) Jerpesson f1635c Toröd Jörlanda d17060328 Toröd
l448 Kerstin Jerpsdoter f1642c Nösnäs Norum d17110504 Solberga Toröd
l449 Bertil Jonsson lagrättsman Torsby Tegeby. Var änkling 1645
l45 Hans Engelbrektsson
l461 Olof Larsson Ö Trätte Långelanda
l462 Ingeborg Persdotter f Röd Långelanda
l465 Lars
l467 Peder Olsson Röd Långelanda f1560c, levde 1629
l468 Gunilla Svensdotter f1570c L Askerön Valla
l471 Jöns Gulbrandsson
l472 Ingeborg Rasmusdotter f1605 Toggestala d1675c Vräland l600
l473 Olof Svensson Åsen
l475 Rasmus Larsson f1600c Tollungeröd Långelanda
l476 NN, troligen Mölneby eller Ängås Långelanda
l489 Olof Gullbrandsson Livetorp f1605c
l490 Ingeborg Persdotter f V Röra
l491 Aslag Andersson f1600 Näs Myckleby d1761
l492 Gertrud Månsdotter f Berg
l493 Sven Henriksson Varekilsnäs
l495 Olof Börgesson
l496 Sigrid Björnsdotter f Kila Morlanda
l501 Alf Olofsson Stordal
l502 Anne Kroksdotter
l503 Olof Olsson f1560c Myggenäs Valla
l504  Sigrid Reersdotter f1560c Nösnäs Norum d1633 Lilla Askerön Valla
l505 Rasmus Olsson
l506 Jös (Jöga) Björnsdotter
l509 Olof Olofsson f1560c d1627 L Askerön
L51 Mats Olsson f1601 Myckleby d1677 Myckleby
l510  Sigrid Reersdotter f1560c Nösnäs Norum levde 1d633 Lilla Askerön Valla
l52 Ingeborg d1669före Brunnefjäll Myckleby
L55 Olof Helgesson f1620c Töllås Torp
l61 Olof Börgesson f1610
l62 Sigrid Björnsdotter f Kila Flatön
l81 Anders Bryntesson f1590c d1670c Skantorp Tegneby
l82 Anne Skantorp Tegneby
l83 Torsten Simonsson f1590 d1655
l84 Maret Näverkärr
l89 Jon Torbjörnsso dy
l89 Jon Torbjörnsson f1590c d1655c Hjälmvik N Stala
l90  Börta Björnsdotter f1590c Levde 1645 i Hjälmvik Stala Nordgård
L90 l128 Börta Björnsdotter. Levde 1645 i Hjälmvik Nordgård.
l99 Anund f1570c
M1001 Olof Andersson
M1002 N N Torkelsdotter.
m1003 Krog Olsson f1550c Kyrkefjäll Klövedal d1629 Kyrkefjäll Klvedal
m1004 Börta d1647eft Kyrkofjäll Klövedal
m1007 Reer Björnsson f1540c d1563c L Askerön lagrättsman
m1008 Kerstin Toresdotter f Kärrslätt Stenkyrka d1608
M101 Olof NN Brunnefjäll Myckleby.
m1019 Reer Björnsson f1540c d1563c L Askerön lagrättsman
M102 Gunilla Larsdotter f1580c d1650c Brunnefjäll
m1020 Kerstin Toresdotter f Kärrslätt Stenkyrka d1608
M109 Helge Persson f1590c d1660c Töllås Torp
M110 Anna Olsdotter f Höggeröd Torp
m161 Brynte L(arsson?) lagrättsman Dragsmarks kloster levde Otteslätt f1565c d1642
M165 Simon Torstensson. Levde 1600c i Nävekärr Röra
m177 Torbjörn
m178 Kariin Jonsdotter f1570 N Hoga, Stala
m179 Björn Olsson
m180 Karin Jonsdotter
m235 (Olof Olsson) ??
m236 (Marta Torkelsdotter f1529 Utäng Stenkyrka) ??
m252 Börta Björnsdotter
M253 Torbjörn
M254 Karin Jonsdotter f1570c
M255 Karin Jonsdotter f1570c
m258 Börtqa i Röd
m281 Tolle Olsson V Brattås Röra f1560c
m409 Tolle Olsson V Brattås Röra f1560c
M425 Elling Olsson f1580c Gåre Torp
m427 Jon Olsson d Stenevad Herrestad
m489 Niels Lauridsen Munk Vinranke f Hungstrup Nörhald h. Randers, d15660728 skeppsbrott Gotland
m490 Maren Seefeld d1566eft?
m491 Laurids Jörgensen Vognsen Mogensentorp
m492 Anne Pedersdatter Måneskiöld Ifrågasatt släkttråd
m493 Olof Hermansson Green, till Rossö o Kärreberg Stala d1595före
m494 NN Olsdotter
m495 Truls Amundsson / Germundsson , Hjälmvik Stala
m496 Anna
M537 Nils Christensson Gilleby Tegneby f1570 d1640 Lagrättsman
M538 Kerstin
m613 Niels Nielsen Munk Vinranke f1552 d16260529 Moss Norge
m614 Kirsten Lauridsdatter Hassinggaard Kjaerr f1570c d1663eft
m615 Reer Olofsson Green Rossö. f1550c d16311014 före Hjälmvik Stala
m616 Ingeborg Trulsdotter f 1580 Hjälmvik Stala d1626
M617 Rasmus Rasmusson f1590 d1643
m618 Berette /Börta) Amundsdotter f1600c Hoga Stala d1652 Stala
M619 Engelbrekt Henriksson f1590 Varekilsnäs Stala d1644c Hällsberg
M620 Sigrid Björnsdotter f Hällsberg Stala d1645 Hällsberg Stala
m657 Henrik Tollesson f1590ci Varekilsnäs S, d1620eft i Varekilsnäs Sörgården,
m658 Sissela d1630c Varekilsnäs
m661 Olof Tollesson Varekilsnäs f1600c d1666före
m662 Sigrid Kristensdotter f Gilleby Tegneby
m663 Gullik Pedersson Röd Valla
M677 Lars Persson Fjällebro Valla
M678 Siri Karlsdotter Fjällebro Valla
m681 Anders Jacobsson f17071223
M769 Per d614
m770 Ingeborg
m785 Peder Brems Fredriksson f1550c d1610c Marstrand levde från 1573 Toftenäs
m786 Ramiella / Ragnhild) Andersdotter d1633
m799 Gullbrand Olofsson f1575c Livetorp d1629c Livetorp
m800 Helga Olofsdotter f 1570c. Sonen Olof Gullbrandsson försvann krigsåret 1676
m809 (förmodligen Helge Olsson, Mölneby Sörgård Långelanda, f1570c nämnd 1615)
m821 Peder Brems Fredriksson f1550c d1610c Marstrand levde från 1573 Toftenäs
m822 Ramiella /Ragnhild) Andersdotter d1633
M825 Arne Helgesson bodde Häggvall Valla Nämnd 1597
m829 Nils Jacobsson d Åseby Stenkyrka Lagrättsman 1610-1617. d1622-1625
m830 Elin Olsdotter Åseby, levde 1645
M831 Reer Torstensson, levde 1610 Aröd Stenkyrka, d1663eft
M837 Torbjörn Långeby Stala
m841 Bamse NN f1570c Myckleby d1639c Halsbäck Klövedal
M842 Rannung NN
m843 William Pederssen f1570 Toftenäs, Stenkyrka d1640 Toftenäs lagman
m85 Olof Larsson f1575c d1629c Kebo Långelanda
m86 NN Olofsdotter
m877 Lars Pedersson
m878 Siri Carlsdotter
m881 Olof Olofsson f1560c Myggenäs Valla d1627 (1619?) L Askerön Sörgård Valla
m882  Sigrid Reersdotter f1560c Nösnäs Norum levde d1633 Lilla Askerön Valla
m889 Tolle Annersen, Gamleberg Ödsmål
m890 ‘Börta Clementsdotter
M891 Hans Jonsson Dyrtorp Spekeröd
M892 Rangela Andersdotter Dyrtorp Spekeröd
m935 Sven Larsson
m949 Laurits Jöde/ Lars Jute
m950 Signe Olofsdotter f Kåröd Myckleby d Nedre Tollungeröd Långelanda
m985 Henrik Tollesson Varekil levde 1611c
n1225 Niels Lauridsen Munk Vinranke f Hungstrup Nörhald h. Randers, d15660728 skeppsbrott Gotland
n1226 Maren Seefeld d1566eft?
n1227 N1227 Laurids Jørgensen Vognsen Måneskiold
n1228 Annne Pedersdatter
n1229 Olof Hermansson Green, till Rossö o Kärreberg Stala
n1231 Truls Amundsson, Hjämvik Stala
n1232 Anna
n1237 Hindrik Tollesson Varekilsnäs f1560 d1620
n1238 Sissela Nilsdotter d1630c Varekilsnäs
n1239 Björn Halvardsson f1560 Hällsberg Stala d1612 Hällsberg Stala
N1313 Tolle Amundsson f1500c d1568c
n1321 Tolle Klemendsson Varekilsnäs Sörgård f1575c d1647c
n1322 Bente
n1325 Peder Olsson f1560c Röd Långelanda
n1326 Gunilla Svensdotter f Askerön Valla d
N1393 Peder i Fjällebro
n1617 (förmodligen Olof Persson Mölneby Sörgård Långelanda, nämnd 1580)
N1649 Helge Botolfsson levde 1587 Häggvall Valla
N1661 Torsten Reersson, f1578 d1604. Åker Stenkyrka, Aröd? Stenkyrka
n1685 Peder Brems Fredriksson f1550c d1610c Marstrand levde från 1573 Toftenäs
n1686 Ramiella /Ragnhild) Andersdotter d1633
n169 Lars Olsson lagrättsman Kollungeröd Klövedal
n1753 Peder. bor Fjällebro 1573
n1763 Reer Björnsson f1540c d1563c L Askerön lagrättsman
n1764 Kerstin Toresdotter f Kärrslätt Stenkyrka d1608
n1899 Olof Simonsson Kåröd Myckleby
n191 Olof Björnsson f1520c d1570c
n192 Åsa Olsdotter f Kärra Röra
N2001 Anders f1510c. Levde Stordal Stenkyrka
N2003 Torkel Jansson
N2004 Beritte (Berette) Reidarsdotter.
n2005 Olof Olsson f15xx början, d1580före Kyrkofjäll Klövedal
n2006 NN Torkelsdotter
n2015 Tore Toresson i Kållekärr
n2039 Tore Toresson
N217 Per Helgesson Töllås Torp, bonde
N218 Bente
n329 Torsten i Nävekärr f1530c d1604
n355 Jon NN
n356 Anna Björnsdotter f Röd Röra
n501 Björn bonde Röd Röra
n515 Björn, ägde 20 öb.
n849 Olof NN f1550c d1625c Gåre Torp
n977 Laurids Nielsen Munk (Viranke) f1480c Haubro. Gårdsägare d1549eft Hungstrup
n978 Anne Jespersdatter Lunov f1510c d Hungstrup
n979 Jens Tygesen Seefeld d15320125-15380924
n980 Inger Andersdotter Björn d1543eft
n981 Jörgen Lauridsen d1629 efr, lagman 1581 Tönsberg Norge.
n983 Peder Knutsson Måneskiöld f1529 Arlösa Enslöv d16071030 Olsnäs Stenkyrka
n984 Bodil Lauridsdotter Green av Sundsby f1545c Sundsby d1590c Olsnäs Stenkyrka
n985 Herman Jakobsson (Green) till Rossö Stala, levde Rossön 1591 d1595 Stala
n986 NN Olsdotter
Nebi, hertig von Alemanninen d747
Niels Eriksen Banner (av Winstrup), til Vinstrup og Asdal f1380 Vinstrup, Hjørring, Nordjylland d1447 Horsens, Midtjylland
Niels Hazel
nn Edvinsdotter
NN Knob
NN, prinsessa Kent
o1953 Niels Gundesen Munk Vinranke f1430c Haubro. Väpnare. g1475före d1500c
o1954 Birgitte Böjstrup Ottesdatter f1455före Hungstrup d1507före Gjessinggaard Tved Nörhald H, Randers
o1955 Jesper Lunov d1498 Schleswig Slesvig
o1956 Marine Jensdatter Munk Vinranke
o1957 Tyge Jensen Seefeld d1511
o1958 Bodel Jögensdatter Fasti
o1959 Anders Jachimsen Björn d1406c d1492 c
o1960 Anne Muus af Stennalt f Stenalt gods Rougsö d1492 c
o1965 Knut Jensen Jude f1500c Norge d1566 lantdomare
o1966 Anna Pederstotter Romel Haar (Tjurhufvud)
o1967 Laurids Hjorthuvud Olsson f1554 Sundsby d1581före Sundsby Valla
o1968 Bente Andersdatter Baden f Skottrop levde 15810809 Sundsby Valla
o1969 Jakob Hermansson Green till Rossö Stala f1505 Stala
o2449 Laurids Munk f1480c Haubro. Gårdsägare d1549eft Hungstrup
o2450 Anne Jespersdatter Lunov f1510c d Hungstrup
o2451 Jens Tygesen Seefeld d15320125-15380924
o2452 Inger Andersdotter Björn d1543eft
O2453 Jørgen Thomsen
o2455 Peder Knutsson Måneskiöld f1529 Arlösa Enslöv d16071030 Olsnäs Stenkyrka
o2457 Herman Jakobsson (Green) till Rossö Stala, levde Rossön 1591 d1595 Stala
o2458 NN Olsdotter
o2461 Amund f1570
o2473 Tolle Anundsson f1500 d1568. Skriven på Varekilsnäs 1540
o2477 Halvard f1530 d1573
o2625 Amund Tollesson f1450c Varekilsnäs d1528 Varekilsnäs Stala
o2641 Clement Tollesson Varekilsnäs f1540c d1600c
o2651 Sven Larsson
o3233 (förmodligen Per Helgesson, Mölneby Sörgård Långelanda, stod för gården 1568
O3321 Reer
o3527 Tore Toresson
o3797 Simon Eriksson Kåröd Mycleby
o4009 Olof Eskilsson f1480 Åseby Stenkyrka d1558 Kyrkofjäll Stenkyrka
o4010 Ellen Ormsdotter f1558före Kyrkofjäll Klövedal
o4011 Torkel Jonsson Utäng Stenkyrka
o4012 Berette Reersdotter Utäng Stenkyrka
o4077 Tore Björnsson
o711 Björn NN Röd Röra
Orm Torersson
p3905 Gunde Nielsen Munk (Vinranke) Havbro, Ålborg, Danmark f1400c väpnare d1468eft Havbro, Års härad
p3906 Karen (Kirsten) Nielsdatter Skadeland f1415c
p3907 Otte Nielsen Böistrup till Ingsgaar f1425c d d1459eft
p3908 Mette Lycke
p3909 Erik Lunov d14591113
p3910 NN Dyre
p3911 Jens Madsen Vinranke f1415c d15010802före
p3912 Anne Jensdatter Bagge
p3914 Kerstin Mikkelsdatter
p3915 Jörgen Splid Fasti
p3916 Barbara Jensdatter Juel
p3917 Jachim Björnsen Björn d1467före
p3918 Margreth Andersdatter Hvide d1449
p3919 Laurens Muus av Stenesalt d14370221 Stenalt gods Rougsö
p3920 Metter Nielsdatter Rosenkrantz d1436eft Stenalt
p3929 Jens Henrichsson Måneskiöld f1470c Risö Danmark. OBS osäker släktled
p3930 Kirsten Orre f Orresholm
p3931 Peder Staffensen Romel Tjurhuvud d1505-a509
p3932 Kristina Björnsdotter Krumme d1515eft Fyllinge, Snöstorp
p3933 Olof Lauridsson Hjorthuvud levde 1543-1555 Sundsby. Adelsman 1543-1546
p3934 Anna Andersdotter Darre f Rävlanda Stenkyrka d Sundsby Valla
p3935 Anders Nielsen Baden (Bang?) f1490c d1524, borgmästare
p3936 Bodil Nielsdatter Hazel f1480c Skottorp Skummeslöv
p3937 Herman Green Reersson. f1470 i Stala
p4897 Niels Gundesen Munk Vinranke f1430c Haubro. Väpnare. g1475före d1500c
p4898 Birgitte Böjstrup Ottesdatter f1455före Hungstrup d1507före Gjessinggaard Tved Nörhald H, Randers
p4899 Jesper Lunov d1498 Schleswig Slesvig
p4900 Marine Jensdatter Munk Vinranke
p4901 Tyge Jensen Seefeld d1511
p4902 Bodel Jögensdatter Fasti
p4903 Anders Jachimsen Björn d1406c d1492 c
p4904 Anne Muus af Stennalt f Stenalt gods Rougsö d1492 c
p4905 Anders Thomsen til Stensbæk og og Mosbjerggård d1568före
p4906 NN Andersdatter Kierulf af Kornumgård
p4909 Knut Jensen Jude f1500c d1566
p4909 Thomas Vognsen ca1530
p4910 Anna Pederstotter Tjurhufvud
p4911 Laurits Hjorthuvud Olsson f1554 Sundsby d1581före Sundsby Valla
p4912 Bente Andersdatter Baden levde 15810809 Sundsby Valla
p4913 Jakob Hermansson Green till Rossö Stala f1505 Stala
p4945 Anund Tollesson Varekilsnäs f1450 nämnd fär gården 1527
P5259 Tolle Olofsson f1410c Varekilsnäs Stala
P5281 Tolle Amundsson Sörgård Varekilsnäs Stala d1568 Varekilsnäs
P6641 Torbjörn Esgersson OBS osäker koppling
p7053 Tore Björnsson nämnd 1529
p7593 Erik Bamse Kåröd Myckleby
p8019 Orm
p8020 Helga
p8023 Reer Reerson Green
p8024 Anna Torbjörnsdotter
p8057 Björn ägde mark i Kyrkefjäll och Kållekär
p8153 Björn ägde mark i Kyrkefjäll och Kållekär
p9799 Jens Madsen Vinranke f1415c d15010802före
q10561 Amund Tollesson f1450c Varekilsnäs d1528 Varekilsnäs Stala
Q13281 Esger Torbjörnsson
Q13282 Ingrid Siggesdotter till Forstena
q14105 Björn ägde mark i Kyrkefjäll och Kållekär
q15185 Bamse Eriksson nämnd 1478 lagrättsman
q16114 Ellen Simonsdotter
q16305 Ellen Simonsdotter
q1639 Eline Simonsdotter f Kyrkefjäll
q4859 Svend Orre Orresholm
q4860 Giörvel Griis / Gliib
q4861 Steffen Romel
q4862 Bonde
q6457 Henrik Måneskiöld
q6458 Karen Jensdotter Ribbing
q7809 (?) Niels Nielsen lille Munk till Havbro f1375c levde 1391-1399
q7809 (?) Niels Nilsen lille Munk till Havbro f1375c levde 1391-1399
q7811 Niels Lauridsen Skadeland d1512eft
q7811 Niels Lauridsen Skadeland d1512eft
q7813 Niels Böistrup
q7817 Lars Lunov d1453eft
q7818 Inger Galskyt
q7821 Mads Jensen Munk Vinranke d14420107
q7822 Karen Jensdatter Udsen
q7829 Splid Fasti
q7830 NN Vognsen
q7831 Jens Pallesen Juel
q7832 Karen Christernsdatter Fasthi
q7833 Björn Olufsen Björn
q7835 Anders Offesen Hvide d1420c til Möllerup, Eskebjerg och Björnholm
q7836 Else Holgersdatter f1379 Krabberup Luggude Skåne d1470
q7837 Jens Muus af Steenal d1406eft
q7838 Mette Strangesdotter Bild
q7839 Niels Jensen Rosenkrantz f1352c d1424 till Hevringholm och Tange
q7840 Birgitte Limbek f1374
q7863 Björn Nilsson Krumme levde 14970703 d14970910?. Vi / Wij , Löt
q7864 Ingrid Jacobsdotter Tilby d1515eft
q7865 Laurids Laurenssen Green lagrättsman 1493 Sundsby Valla
q7867 Anders Olsson Darre d1529eft Rävlanda Stenkyrka
q7868 Olofsdotter Krabbe
q7869 Niels Andersen Baden d1465, bormästare Helsingör
q7870 M Krabbe
q7873 Reer Reersson Green. f1455 Stala. [1] d1546 Stala
q7874 Anna Torbjörnsdotter f1470
q9793 Gunde Munk Havbro, Ålborg, Danmark f1400c väpnare d1468eft Habbro, Års härad
q9794 Karen (Kirsten) Nielsdatter Skadeland f1415c
q9795 Otte Nielsen Böistrup till Ingsgaar f1425c d d1459eft
q9796 Mette Lycke
q9797 Erik Lunov d14591113
q9798NN Dyre
q9801 Jes Thomesen Seefeld d1486
q9802 Kerstin Mikkelsdatter
q9803 Jörgen Splid Fasti
q9804 Barbara Jensdatter Juel
q9805 Jachim Björnsen Björn d1467före
q9806 Margreth Andersdatter Hvide d447
q9807 Laurens Muus av Stenesalt d14370221 Stenalt gods Rougsö
q9808 Metter Nielsdatter Rosenkrantz d1436eft Stenalt
q9809 NN Vognsen ca 1475
q9811 Anders Jensen Kjærulff Komumgård Häradsfogde f1523 Halne d15890724
q9812 Anne Andersdatter d1589. Begravd Hals kyrka
q9817 Jens Henrichsson Måneskiöld f1470c Risö Danmark
q9819 Peder Staffensen Tjurhuvud d1505-a509
q9820 Kristina Björnsdotter
q9821 Olof Lauritsson Hjorthuvud levde 1543-1555 Sundsby. Adelsman 1543-1546
q9822 Anna Andersdotter Darre f Rävlanda Stenkyrka d Sundsby Valla
q9823 Anders Nielsen Baden
q9824 Bodil
q9825 Herman Green Reersson. f1470 iStala
q9889 Tolle Olofsson f1410 nämnd för Varekilsnäs 1468
r15617 Niels Nielsen (Vinranke) d1386eft
r15621 Lars Skadeland d1466eft
r15621 Las Skadeland d1466eft
r15622 Lauridsdotter
r15622 Lauridsdotter
r15623 Heino Bydenstorp f Tyskland levde 1387
r15633 Henrik Lunov
r15641Jens Nielsen Munk Vinranke d140809eft
r15643 Jens Lavesson Udsen d1388eft
r15644 Anne Rani
r15663 Chistiern Arnertsen Fasti
r15665 Oluf Bjrörnsen Björn
r15671 Holger Gregersen Krognos d1381eft Hejreholm Skåne
r15672 Karen Eriksdatter Saltensee af Linde
r15673 Laurens Muus af Steenalt f Stenalt Rougsö h.
r15675 Strange Ebbesen Bild d1360eft
r15676 Mette Olufsdotter Glob
r15677 Jens Nielsen Rosenkrantz f1330c d1377eft, riddare 1355
r15678 Margrethe Timmesdatter
r15725 Nils Krumme levde 1498
r15726 Märta Asbjörnsdotter död 1496
r15727 Jacob Ingemarsson
r15728 Märta Petersdotter Bååt
r15733 rOlof
r15734 Sigrid Jonsdotter
r15735 Olof Krabbe
r15737 Anders Nielsen Baden d1478, borgmästare Köpenhamn
r15738 Magreth Henneksdater Bekman f1400c d1466före
r15745 Reer Hermansson f1420 Stala
r19589 Niels Böistrup
r19593 Lars Lunov d1453eft
r19597 Mads Jensen Munk Vinranke d14420107
r19605 Splid Fasti
r19606
r19607 Jens Pallesen Juel
r19608 Karen Christernsdatter Fasthi
r19611 Anders Offesen Hvide d1420c
r19612 6 Else Hogersdatter f1379 Krabberup Luggude Skåne d1470
r19613 Jens Muus af Steenal d1406eft
r19614 Mette Strangesdotter Bild
r19615 Niels Jensen Rosenkrantz f1352c d1424 till Hevringholm och Tange
r196166Birgitte Limbek f1374
r19621 Jens Andersen Kjærulff f1456-1459 d1506-1532 Gjettrup
r19622 Gjertrud
r19633 Henrik Måneskiöld
r19634 Karen Jensdotter
r19639 Björn Nilsson Krumme levde 14970703 d14970910?
r19641 Laurits lagrättsman 1493 Sundsby Valla
r19642 NN Jonsdotter f Skantorp Tegneby d Sundsby Valla
r19643 Anders Olsson Darre d1529eft Rävlanda Stenkyrka
r19644 Olofsdotter Krabbe
r19649 Reer Reersson Green. f1455 Stala. [1] d1546 Stala
r19650 Anna Torbjörnsdotter f1470
r19779 Olof Tollesson f1380 nämnd 1407 för Varekilsnäs
r21121 Tolle Olofsson f1410c Varekilsnäs Stala
R26563 Sigge Birgersson
r28210 Ellen Simonsdotter
r32227 Simon Dyresson ägde jord i Kyrkefjäll d1423 före
r32228 Katarina Drotning Toresdotter från 1423 i Kyrkefjäll d1423 eft
r32609 Simon Dyresson ägde jord i Kyrkefjäll d1423 före
r32610 Katarina Drotning Toresdotter från 1423 i Kyrkefjäll d1423 eft
r39195 Jens Lavesson Udsen d1388eft
r39196 Anne Rani
Reer Hermansson Green f1420
s31233 Niels Nielsen Munk (Vinranke) d1344eft. De Vinranke Munk’ers yngre linje
s31241 Niels Jensen Skadaland til Lille Restrup, f1375c Rinds herred1426eft
s31241 Niels Jensen Skadeland til Lille Restrup, f1375c Rinds herred1426eft
s31265 Jens Lunov f1350 d1392eft
s31287 Rani Jonsen Rani d1345före
s31288 Christine Nielsdatter
s31329 Oluf Björnsen
s31343 Erik Nielsen Saltensee af Linde
s31349 Ebbe Strangesen Bild
s31350 Bege Bugge
s31353 Niels Iversen Rosenkrantz d13550907
s31354 Susanne Nielsdatter Gyldensstierna d1355eft
s31449 Sven Bäk, levde 1410, 1427
s31450 Bodil Klausdotter levde 1428
s31451 Asbjörn Jonsson d1432eft
s31452 Karin Dansdotter
s31467 Jon
s31468 Katrin Ormsdotter Drotning d1489eft
s31489 Herman Green. Rossö f1400c Stala d1482 Stala
s39177 Heino Bydenstorp f Tyskland levde 1387
s39185 Henrik Lunov
s39215 Chistiern Arnertsen Fasti
s39223 Holger Gregersen Krognos d1381eft Hejreholm Skåne
s39224 Karen Eriksdatter Saltensee af Linde
s39225 Laurens Muus af Steenalt f Stenalt Rougsö h.
s39226 Mette Strangesdotter Bild
s39227 Strange Ebbesen Bild d1360eft
s39228 Mette Olufsdotter Glob
s39229 Jens Nielsen Rosenkrantz f1330c d1377eft, riddare 1355
s39230 Margrethe Timmesdatter
s39241 Anders Andersen Kjærulf häradsfogde f1450 Vadum Nordjylland d1519
s39242 Else Wogensdatter b1440c
s39277 Nils Krumme levde 1498
s39278 Märta Asbjörnsdotter död 1496
s39283 Jon Torstensson Skorre?
s39284 Cecilia Amundsdotter
s39285 Olof
s39286 Sigrid Jonsdotter
s39287 Olof Krabbe
s39297 Reer Hermansson f1420 Stala
s42241 Olof Tollesson f1380c Varekilsnäs Sörgård Stala
s56419 Simon Dyresson ägde jord i Kyrkefjäll d1423 före
s56420 Katarina Drotning Toresdotter från 1423 i Kyrkefjäll d1423 eft
s64455 Torer Drotning Jonsson länsfogde d1388 före
s64456 X Eyvindsdotter fr
s65219 Torer Drotning Jonsson länsfogde d1388 före
s65220 X Eyvindsdotter fr
s78391 Rani Jonsen Rani d1345före
s78392 Christine Nielsdatter
t11239 Torer Drotning Jonsson länsfogde d1388 före
t11240 X Eyvindsdotter fr
t156781 Johannes Rani
t62259 Heidenrik Lunov f1320 d1375eft
t62465 Niels Jonsen Munk
t62481 Jens Skadeland f1350c Rinds herred
t62481 Jens Skadeland f1350c Rinds herred
t62561 Nies Jensen Munk (Vinranke), de Vinranke Munk’ers äldre d1360eft
t62562 Helene Olufsdatter Saltensee af Tystofte d1370eft
t62573 Johannes Rani
t62685 Niels N Saltensee af Linde
t62697 Strange Esgesen Bild d1326eft
t62698 Ellen Henriksdatter Limbek
t62699 Bugge Nielsen Bugge d1332eft
t62705 Iver I Rosenkrantz
t62706 Niels Eriksen Gyldenstierna d1310eft
t62707 Edel PedersdatterSaltensee
t62897 Nils Krumme levde 1362 d1414
t62898 Gunhild Svensdotter d1414
t62899 Klaus Apellgard
t62900 Estrid Arvidsdotter
t62901 Jöns Abjörnsson
t62902 Kristina Magnusdotter
t62903 Dan Gustavsson
t78369 Jens Lunov d1392eft
t78451 Strange Ebbesen Bild d1360eft
t78454 Bege Bugge
t78457 Niels Iversen Rosenkrantz d13550907
t78458 Susanne Nielsdatter Gyldensstierna d1355eft
t78481 Anders Andersen Kjærulf häradsfogde Kjär härad f1410 Fogedgaard Vadum d1458
t78553 Sven Bäk, levde 1410, 1427
t78554 Bodil Klausdotter levde 1428
t78555 Asbjörn Jonsson d1432eft
t78556 Karin Dansdotter
t78571 Jon
t78572 Katrin Ormsdotter Drotning d1489eft
t78593 Herman Green. f1400c Stala d1482 Stala
Torer Drotning Jonsson d1388före
u103431 Arvid Pik, levde 1362, 1385
u103432 Ingeborg Bengtsdotter levde 1390, 1394
u103433 Asbjörn Nockesson. Levde 1344
u103434 Ragnhild Lindormsdotter
u103435 Magnus Gislesson d1370c
u103436 Katarina Jönsdotter (Tinnskura), levde 1370
u124929 Jon I Munk
u125057 Hartvig Lunov d1345eft
u125121 Johannes Palnsen Munk d1328eft
u125122 Gunner Asgersdatter til Sönder Elkjär
u125123 Oluf Jensen Saltensee av Tystofte d1377eft
u125124 Spphie Holgersdatter
u125145 Rane Jonsen Rand d1294
u125217 Jon Bentsen Skadeland förste landsdomare Jylland 1344
u125217 Jon Bentsen Skadeland förste landsdomare Jylland 1344
u125393 Esge Udsen (Bild)
u125393 Esge Udsen (Bild)
u125397 Niels Bugge d1302eft
u156737 Heidenrik Lunov d1375eft
u156901 Ebbe Strangesen Bild
u156907 Bugge Nielsen Bugge d1332eft
u156913 Iver I Rosenkrantz
u156915 Niels Eriksen Gyldenstierna d1310eft
u156916 Edel Saltensee
u156961 Anders Ulff Kjærulf f1380c Schleswig-Holstein d1450c
u157105 Nils Krumme levde 1362 d1414
u157106 Gunhild Svensdotter d1414
u157107 Klaus Apellgard
u157108 Estrid Arvidsdotter
u157109 Jöns Abjörnsson
u157110 Kristina Magnusdotter
u157111 Dan Gustavsson
u157143nTorer Drotning Jonsson d1388före
u157144 N Edvinsdotter
u225877 Jon Saulsson d1399 Stenkyrka
u313473 Hartvig Lunov d1345eft
u313561 Rane Jonsen Rand d1294
Unzelin-Gunza, hertig von Alemania
v
v206685 Nocke
v206686 Ramfrid
v206687 Lindorm
v206688 Estrid
v206689 Gissle.
v20683Bengt Lindormsson, levde 1344, 1346.
v250241 Palne Jonsen Munk d1327eft
v250289 Jon Ranisen Rani d1267
v250290 Elisabeth Nilesdatter
v250433 Bent Skadeland
v250433 Bent Skadeland
v313801 Strange Esgesen Bild d1326eft
v313802 Ellen Henriksdatter Limbek
v313813 Niels Bugge d1302eft
v314211 Sven Bäk
v314215 Arvid Pik, levde 1362, 1385
v314216 Ingeborg Bengtsdotter levde 1390, 1394
v314217 Asbjörn Nockesson. Levde 1344
v314218 Ragnhild Lindormsdotter
v314219 Magnus Gislesson d1370c
v314220 Katarina Jönsdotter (Tinnskura), levde 1370
v314285 NN levde 14250611
v451353 Saules Jonsson
v627121 Jon Ranisen Rani d1267
v627122 Elisabeth Nilesdatter
Vercia f419
w Niels Alexandersson
w500481 Jon I Munk
w500577 Rani I. Rani
w500579 Niels Alexandersson
w500580 NN (af Danmark)
w500580 NN (af Danmark)
w62434 Ramfrid
w62435 Lindorm
w62436 Estrid
w62437 Gissle.
w628431 Bengt Lindormsson, levde 1344, 1346.
w628433 Nocke
w902705 Jon Drottning dy f1215 d1274
x1001157 Alexander Pedersen d1201eft
x1001157 Alexander Pedersen d1201eft
y2002313 Peder Borup
y2002313 Peder Borup
y2002314 Ingefred Hvide
y2002314 Ingefred Hvide
z3412 Eadburga f830c
za1 AsserRig Hvide d1151
za1 AsserRig Hvide d1151
za114 Rosela av Italien, prinsessa f945 Luxenburg d10020126
za114 Rosela av Italien, prinsessa f945 Luxenburg d10020126
za2 Inger Eriksdatter f1100 d1157 d1157c = z4004626
za2 Inger Eriksdatter f1100 d1157 d1157c = z4004626
zb1 Skjalm Tokesen Hvide f1030 d1113
zb1 Skjalm Tokesen Hvide f1030 d1113 Fjenneslev
zb2 Signe Asbjörnsdotter f1050 d1150
zb2 Signe Asbjörnsdotter f1050 Fjenneslev d1150 Fjenneslev
zb3 Erik Jarl af Falster d1145eft
zb3 Erik Jarl af Falster d1145eft
zb4 Cecilia Knudsdotter af Danmark d1131
zb4 Cecilia Knudsdotter af Danmark d1131
zc3 Asbjörn Tokesen Hvide f1030 d1130
zc3 Asbjörn Tokesen Hvide f1030 d1130
zc4 Asbjörn Ulfsen Sparkling f1019 d1089
zc4 Asbjörn Ulfsen Sparkling f1019 d1089
zc7 Knud II den Helige Konge af Danmark f1043 d10860716
zc7 Knud II den Helige Konge af Danmark f1043 d10860716
zc8 Adele (Edel) van Flandern f1064-1065 d111504
zc8 Adele (Edel) van Flandern f1065 d1115
zd13 Sven II Estridsson f1019 d1074, kung 1047-1074
zd13 Sven II Estridsson f1019 d1974, kung 1047-1074
zd15 Robert (the Frisian) graaf van Flanderen f1032 d10931013
zd15 Robert I(the Frisian) greve Flandern f1032 d10931013
zd16 Gertrud von Sachsen d11130904
zd16 Gertrud von Sachsen d11130904
zd7 Ulf Torkilsson av Skåne f993 d1026
zd7 Ulf Torkilsson av Skåne f993 d1026
zd8 Estrid Svendsdotter d1019 d1089
zd8 Estrid Svendsdotter f1019 d1089 (f997? d1974?
ze13 Torkel Sprakalägg f959 d1000
ze13 Torkel Sprakalägg f959 d1000
ze15 Sven Tveskägg f960 d10140202 Gainsborough England. kung
ze29 Baudouin / Baldwin V av Flandern f1012 Flandern d1067 Lille
ze29 Baudouin V / Baldwin V av Flandern f1012 Flandern d1067 Lille
ze30 Adéle de France f1009c d10790108 Messines
ze30 Adéle de France, grevinna d’Auxerre et de Coutance f1009c d10790108 Messines
ze31 Bernhard Herzog von Sachsen f995-1011 Lunebourg d10590629
ze31 Bernhard Herzog von Sachsen f995-1011 Lunebourg d10590629
ze32 Erica von Schwrinfurt f1004 d1055eft
ze32 Erica von Schwrinfurt f1004 d1055eft
zf25 Styrbjörn Starke f903 d980
zf25 Styrbjörn Starke f903 d980
zf26 Tyra f936 d1000
zf26 Tyra f936 d1000
zf57 Baudouin / Baldwin IV ”le Barbu” av Flanderna f967 d10360539 Flandern
zf57 Baudouin IV / Baldwin IV ”le Barbu” av Flandern f967 d10360539 Flandern
zf58 Otgive de Luxembourg f986c d10300221 Flandern
zf58 Otgive de Luxembourg f986c d10300221 Flandern
zf59 Robert II (le Pieux) f9720327 Orleans d10320725 Melun
zf59 Robert II (le Pieux) f9720327 Orleans d10320725 Melun
zf60 Constance de Provence f986 Arles d10320725 Melun
zf60 Constance de Provence f986 Arles d10320725 Melun
zf61 Bernhard I Herzog von Sachsen d10110209
zf61 Bernhard I Herzog von Sachsen d10110209
zf62 Hildegarde von Stade f974-977 d10111103
zf62 Hildegarde von Stade f974-977 d10111103
zf63 Heinrich Markgraf von Schweinfurt d10170918
zf63 Heinrich Markgraf von Schweinfurt d10170918
zf64 Gerberge f970gissning d1036eft
zf64 Gerberge f970gissning d1036eft
zg113 Anulph II av Flandern, greve
zg113 Arnaud / Anulph II av Flandern, greve
zg117 Huques Capet kung Frankrike f940 d9961024 Les Juiofs nr Chartres
zg117 Huques Capet kung Frankrike f940 d9961024 Les Juiofs nr Chartres
zg118 Aelis N d’Aquitaine f950 d10060615
zg118 Aelis N d’Aquitaine f950 d10060615
zg121 Hermann Billung Herzog von Sachsen f900 d9730327
zg121 Hermann Billung Herzog von Sachsen f900 d9730327
zg123 Heinrich (de Kahle) Graf von Stade, Graf im Heiangau d9761111
zg123 Heinrich (de Kahle) Graf von Stade, Graf im Heiangau d9761111
zg124 Hildegard von Reinhausen
zg124 Hildegard von Reinhausen
zg125 Berthold Graf im Radenzgau d9800115
zg125 Berthold Graf im Radenzgau d9800115
zg126 Heliksuindal Ellika von Walbeck d10150819
zg126 Heliksuindal Ellika von Walbeck d10150819
zg49 Olof Björnsson
zg51 Harald Gormsson Blåtand f918 d986
zg51 Harald Gormsson Blåtand f918 d986
zh101 Gorm ”den gamle” f875 d958
zh101 Gorm ”den gamle” f875 d958
zh102 Tyra Danebot d935
zh102 Tyra Danebot d935
zh225 Badouin III / Baldwin greve Flandern f940 d962
zh225 Berenger av Italien II
zh225 Berenger av Italien II
zh226 Willa av Toscana, prinsessa
zh226 Willa av Toscana, prinsessa
zh233 Huques Le Grand des Francs f900c d9570616 Dourdon
zh233 Huques Le Grand des Francs f900c d9570616 Dourdon
zh234 Hedwige Hadevich von Sachsen f920 d9650510
zh234 Hedwige Hadevich von Sachsen f920 d9650510
zh241 Billung Graf von Sachsen d9670526
zh241 Billung Graf von Sachsen d9670526
zh245 Lothar II Graf von Stade d9290905 i strid
zh245 Lothar II Graf von Stade d9290905 i strid
zh246 Swanehild
zh246 Swanehild
zh251 Lothar II Graf von Walbeck, levde i Tyskland
zh251 Lothar II Graf von Walbeck, levde i Tyskland
zh252 Mathilde von Arneburg d9901203
zh252 Mathilde von Arneburg d9901203
zi203 Harald ”Klak” Halfdansson f800 d846
zi203 Harald ”Klak” Halfdansson f800 d846
zi204 Sigrid Helgesdotter d854
zi204 Sigrid Helgesdotter d854
zi405 Sigfrid Halfdansson d812
zi405 Sigfrid Halfdansson d812
zi449 Arnoud ler le Grand, greve Falndre et d’Artois f885 d9640327
zi449 Boso av Toscana, markis
zi449Boso av Toscana, markis
zi450 Adele de Vermandois
zi450 Willa av Borgogne, prinsessa
zi450 Willa av Borgogne, prinsessa
zi467 Heinrich I (the Fowler) von Sachsen f876 d9360702. Kejsare Romarimperiet
zi467 Heinrich I (the Fowler) von Sachsen f876 d9360702. Kejsare Romarimperiet
zi468 Mathilde von Ringelheim f890-895 Engern Westfalen , d9680314
zi468 Mathilde von Ringelheim f890-895 Engern Westfalen , d9680314
zi489 Lothar I Graf von Stade d8800202 i strid. Ebsdorf Niedersaschsen Tyskland
zi489 Lothar I Graf von Stade d8800202 i strid. Ebsdorf Niedersaschsen Tyskland
zi490 Oda von Sachsen d874
zi490 Oda von Sachsen d874
zi501 Lothar I von Walbeck d9290905 i strid. Levde i Tyskland
zi501 Lothar I von Walbeck d9290905 i strid. Levde i Tyskland
zj407 Aslög ”Kraka” Sigurdsdotter f770
zj407 Aslög ”Kraka” Sigurdsdotter f770
zj433 Otto (der Erlachte) Erzog von Sachsen f836 d9121130
zj434 Haduwig Hedwig von Babenberg d9031130
zj897 Baudouin II le Chauve, greve de Fandre d*Artois f863c d918
zj898 Aelfrid of Wessex f877c d929
zj899 Herbert II, greve de Vermandois f880
zj933 Otto (der Erlachte) Erzog von Sachsen f836 d9121130
zj934 Haduwig Hedwig von Babenberg d9031130
zk1705 Alfred den Stores, kung Wessex f849 d899
zk1706 Ealswith
zk1707 Herbert I comte de Vermandois f840
zk1793 Baudouin Ier Brasde-Fer greve de Flandre f840c
zk1865 Liudolf f806 d8660311 begr Brunshausen
zk1866 Oda f805 d913 ???!
zk1867 Heinrich Markgraf von Babensberg f836 d8860828 i strid. St medard Soissons
zk809 Halfdan Gormsson d790
zk809 Halfdan Gormsson d790
zk813 Sigurd Favnesbane
zk813 Sigurd Favnesbane
zk814 Brynhild
zk814 Brynhild
zk865 Liudolf f806 d8660311 begr Brunshausen
zk866 Oda f805 d913 ???!
zk867 Heinrich Markgraf von Babensberg f836 d8860828 i strid. St medard Soissons
zk989 Liudolf f806c d8660311
zk989 Liudolf f806c d8660311
zk990 Oda f805-806 d9130517 ???!
zk990 Oda f805-806 d9130517 ???!
zl1617 Gorm Haraldsson
zl1617 Gorm Haraldsson
zl1733 Poppo I Graf im Saalgau d819eft
zl1733 Poppo I Graf im Saalgau d819eft
zl1979 Graf Billung I
zl1980 Aeda
zl3409 Ethelswulf, kung Wess d858ex
zl3410 Osburgh d846
zl3411 Ethelred Mucel, Earl / Jarl Gainas and Edburh f825c
zl3413 Pepin II, comte de Vermandois f818
zl3731Graf Billung I
zl3732 Aeda
zm3233 Harald III Björnsen
zm3233 Harald III Björnsen
zm3465 Heimerich Graf Heimo d750eft
zm3465 Heimerich Graf Heimo d750eft
zm3466 Hadaburg
zm3466 Hadaburg
zm6817 Egbert den Store, kung f775 d839
zm6817 Redburga
zm6819 Oslac da Ilha de Wight
zm6825 Bernado, de di’Italia f795c d818
zn Pepino !, re d’Italia f773? d810
zn6465 Björn Snosen
zn6465 Björn Snosen
zn6929 Heimrich Graf in der Wetterau d7950505
zn6929 Heimrich Graf in der Wetterau d7950505
zo12929 Snjo Sigvaldsson
zo12929 Snjo Sigvaldsson
zo13857 Rupert Graf im Obherrheingau d732eft
zo13857 Rupert Graf im Obherrheingau d732eft
zo13858 Angila
zo13858 Angila
zp25857 Sigvalde Brodersen
zp25857 Sigvalde Brodersen
zp27713 Rutpert in Haspengau d732eft
zp27713 Rutpert in Haspengau d732eft
zp27714 Williswint d768eft
zp27714 Williswint d768eft
zq103425 Jamrik Sigvardsson
zq51713 Broder Jamriksen
zq51713 Broder Jamriksen
zq55415 Lambert II d741före
zq55415 Lambert II d741före
zq55416 Chrotlind
zq55416 Chrotlind
zr103425 Jamrik Sigvardsson
zr110849 Chrodobertus (Robert) Count Palatine, Chancellor of Chotor III d653eft
zr110849 Chrodobertus (Robert) Count Palatine, Chancellor of Chotor III d653eft
zr110850 Doda
zr110850 Doda
zs206849 Sigvars Osmundsson
zs206849 Sigvars Osmundsson
zs221697 Chrodobertus (Robert) adelsman Neustria d6300408eft
zs221697 Chrodobertus (Robert) adelsman Neustria d6300408eft
zt413697 Osmund Omundsson
zt413697 Osmund Omundsson
zt413698 Asla Sigurdsdotter
zt413698 Asla Sigurdsdotter
zt443393 Charibert adelsman Neustria
zt443393 Charibert adelsman Neustria
zu827392 Elsa Olofsdotter f680
zu827394 Elsa Olofsdotter f680

En reaktion på ”Släkten lista räknat från farfar Justinus Larsson, Smedby, Tegneby

  1. Jag vill gärna veta mer om Henrik Bertillsson i Långelanda som jag tror är släkt med min förfader Rasmus Henriksson, med anknytning till Mölneby. Det förefaller som om Rasmus är Henriks son, född i november 1725. Brynela kan vara en äldre syster (fldd 1723).
    Tacksam för kontakt i ämnet.
    Hälsningar
    Sten J

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s